Hvězdné nebe

8. ledna 2016 v 18:37 | Artie |  Výkvěty mozků oživené fantazií
Článek, který mi vybojoval jedničku podtrženou v češtině. Článek, kterým jsem zase zjistila něco o sobě. Článek z listopadu, psán po koncertu v kongresovém centru, který se nám náramně povedl.
Článek o sportovních hvězdách.
(Možná mi tam někde přebývá čárka, zkontrolujte mě a upozorněte, prosím. Originál jsem nechala ve škole a mám to poslat emailem...)


Hvězdné nebe. Stačí na něj jen koukat. Lehnout si na louku, zvednout hlavu k obloze a čekat na tmu. Již brzo po západu Slunce se objeví první hvězdy, první perly noci. Když o nich člověk nic neví, nechá se snadno okouzlit.
Ale co když se věnuje astronomii? Pozoruje je také se stále stejným úžasem? Neřekne si: "Aldebaran, nejjasnější hvězda v Tauru se stopadesátinásobně větší svítivostí, než Slunce ve vzdálenosti 65,1 světelných let. Hvězda již mimo hlavní posloupnost s trpasličím průvodcem"? Je to pro něj stále kouzlo?
Zná tohle kouzlo i dlouholetý sportovní komentátor, když se podívá na hvězdy sportovního nebe? Nevystoupí mu před oči počet podvrtnutých kotníků a faulů? Součet trestných minut?
Hvězdy míří vysoko.
Ty opravdové nám svítí daleko nad hlavou, zcela netečné k běžnému životu. Každý vrcholový sportovec má cíl vyšplhat co nejvýše. Horolezci dosahují svého snu doslovně, potápěči plní opačný úkol. Existuje ale ještě několik lidí, kteří se učí od hvězd samotných, vystupují do vysokých vrstev atmosféry a oblouzněni tou krásou skáčou dolů, zpět k zemskému povrchu. Není jich mnoho. Tenhle sport vyžaduje pevné nervy a jistou dávku bláznovství. Jedním z nich je Felix Baumgartner.
Jistě jste o něm slyšeli. Všichni. Je to ten, co před třemi lety vyletěl do výšky čtyřiceti kilometrů na balonu plněném heliem. Stejným heliem jako pouťové balonky. Člověk by si řekl, že tohle musí vykonat jen naprostý šílenec, když do takovýchto podniků jde dobrovolně.
Je zajímavé, že si lidé vybírají své oblíbené sportovce nejen podle sportu a úspěchů, kterých dosahují. Jaká jsou ta další kritéria? Snad sympatie? Byl by někdo ochotný sledovat životní dráhu člověka, který je mu z duše nepříjemný svým chováním?
Felix je mi sympatický svou odvahou a odhodláním. Je to něco, co mi mnohdy chybí. Nedokázala bych ani skočit do vody ze skokánku, natož z rampy čtyřicet kilometrů nad pevnou zemí. Zorganizovat celý tým lidí, zajistit materiál, sehnat sponzory… A nakonec ještě pokořit tři rekordy.

Buď nastal čas, abych se také začala věnovat nějakému sportu, nebo se naplno ponořila do astronomie. Protože, i když se to nezdá, je snadnější porozumět světu žhavých hvězd, než tomu sportovnímu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 neros-san | 8. ledna 2016 v 19:15 | Reagovat

Na čárky jsem byl vždycky blbej...
Ale možná bych změnil "Tenhle sport vyžaduje pevné nervy a jistou dávku bláznovství. Jedním z nich je Felix Baumgartner," na "Tenhle sport vyžaduje pevné nervy a jistou dávku bláznovství. Jedním z těch, co oběma vlastnostmi oplívají, je Felix Baumgartner." Nebo tak něco.
Ta původní zní trochu jakoby Felix B. byl sportem.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama