The Ultimate Book Tag

15. února 2015 v 11:30 | Artie |  Projekty
Po chvli neaktivity se vracím do světa živoucích. Jako by se to počítalo...
Ve čtvrtek, jo, ten den to byl, poslala Iris do světa své odpovědi na tenhle tag. A má veliké štěstí, že jsem si to přečetla. Protože to není vůbec samozřejmé. Vlastně já mám to štěstí taky. Byla jsem nominována a ani bych o tom nevěděla.
Nevím, jak to bude s nominacemi mými, jelikož jsem se poslední dobou nějak sekla a stala se introvertnější, než obvykle. Sebenominujte se, prosím. Co hrdlo ráčí.
Omlouvám se za veliké ovlivnění Zeměplochou. Já jí totiž teď žiji, tak vám ani nemohu vyprávět něco jiného...
1. Bývá ti špatně při čtení v autě?
V autě při čtení ano. V autě bez čtení to docela zvládám. Naproti tomu v autobuse - tam si číst můžu do té doby, než si uvědomím, že vlastně někam jedu. Pak to není dobré, ani když knížku odložím. Je to takový pojízdný pokoj, hlavně, když sedím u okýnka. Potom je vše v pořádku.

2. Který autor má podle tebe jedinečný styl psaní a proč?
Každý autor je jedinečný. Zrovna jsem téměř v polovině série Zeměplocha. Proložila jsem to znovu Stopařovým průvodcem po Galaxii. A mohu vám říct, že jak Pratchett, tak Adams, mají své osobní kouzlo, které nemá jiný spisovatel. Snad jen Eoin Colfer.
(Právě jsem vám vyjmenovala své nejoblíbenější a nejobdivovanější autory, kdyby to chtěl někdo vědět.)
A přestože fantasy a sci-fi má kousek od sebe, tak humor mají všichni na stejné vlně.

3. Harry Potter nebo Stmívání? Třemi body obhaj svůj výběr...
Stmívání jsem nečetla - četla jsem jen nějaké knihy od Meyer dříve, tak bych řekla, že do té doby, než z toho udělali filmy, to mohlo být dobré počtení.
Harryho Pottera jsem četla jednou jedinkrát a to vlastně jen kvůli tomu, abych si ty fanfikce, co jsem měla načtené, podložila nějakým příběhem. A proto se mi to teď hodně plete.
Potter se dobře čte, ale je to špatná literatura. Taková, co vlastně původně neměla být vydána. Přesně to sedí. Asi to nechci číst znovu, i když se to četlo dobře a užívala jsem si to.
Nebudu obhajovat svůj výběr, s dovolením, protože jsem vlastně žádný neudělala.

4. Nosíš s sebou nějakou tašku nebo kabelku na knihy? Jestli ano, co v ní je (kromě knih)?
Běžně mám s sebou, hlavně do školy, knihu. Jenou jsem ji neměla - teda měla jsem jen nějakých posledních osmdesát stránek - a první tři hodiny, co jsme měli volné z důvodu nepřítomnosti učitelky, byly nechutně nudné. Promrhané. Proto s sebou tahám zároveň i čtečku. Protože "kdyby náhodou."
Zrovna v úterý jsem byla v knihovně - dočetla jsem Stopaře a chtěla se do koloběhu Zeměplochy vrátit s papírovou knihou v ruce. Vzala jsem si s sebou svou malou potrhanou tašku, vrazila do ní kartičku na MHD, paníze pro případnou zastávku v pekařství a malou flašku vody - aby na začátku nebyla tak lehká.
Od té doby jí neřeknu jinak, než 'taška na čtyři Pratchetty.' Protože se mi do ní vešly přesně čtyři knihy. Pořád z toho mám radost!

5. Čicháš ke knihám?
Ke knihám, které si koupím. K vypůjčeným z knihovny nikdy. K darovaným, jen když je to srdcovka.
Ale vlastně ani tak moc ne. Nevím, nějak moc k věcem nečichám. Snad, abych se případně nenakazila..

6. Preferuješ knížky s ilustracemi nebo bez nich?
Možná, že kdybych knihy s ilustracemi četla, tak je budu preferovat.
To máte tak: knihy Zeměplochy jsou vydávány jednotlivě, ale také po dvou, v jedné velké knize - a ta je ilustrovaná. Nádherně ilustrovaná. Ty dvojknihy mám ráda, ale jsou neskutečně těžké a neprakticky veliké, že si je nepůjčuju.
Jiné knihy si ilustracemi.. Nečtu. Poslední dobou nečtu totiž ani jiné knihy. Přece jen série Zeměplochy má 41 knih, přeložených 39. A já jsem u šestnácté - mám co dělat.

7. Která knížka se ti líbila, když jsi ji četla, ale později jsi zjistila, že to není zrovna "kvalitní psaní"?
Zmíněný Harry Potter. Dívky v sedlech (zrovna jsem zjistila, že je z toho taky film!). O další knihy jsem se tak nějak nezajímala. Už ani nevím, co vše jsem četla.. (Celý fantasy regál dětského oddělení ve staré knihovně, áno.)

8. Píšeš? Vidíš sebe samu v budoucnu jako spisovatelku?
Poslední dobou nepíšu. (Bohužel./Bohudík. ) Jako spisovatelku se nevidím. Ani jsem se neviděla. Držím se své idei pekařky, na kterou doma čeká irský vlkodav. To je můj vysněný život.
I když nějakou básničku bych sem hodit někdy mohla, že? Nebo nějaký ten osamocený odstavec, který nemá pokračování, ani úvod...

9. Kdy jsi začala číst?
Číst, tak nějak víc, hltat knihy po kilech.. Asi v páté třídě, možná už dřív. Od té doby se mě to ve vlnách drží. A asi nepustí. Doufám v to.
Tak nějak se to stupňuje. Snad přestaně, jelikož škola by mou pozornost taky zasloužila. Alespoň vzhledem ke známkám.

10. Byl tvůj oblíbený předmět ve škole český jazyk a literatura?
Nikdy. Vždy, až na pátou třídu, jsme měli třídní. A to stačí dokonale.
Navíc, nějak se mi nedaří uznávat ty vyšší autority, kteří zvolí literární seznamy k maturitě z kvalitních knih, z nichž se nedá číst ani jedna. Jakoby se podle toho vybíraly.
Nevěřím, že vybraní autoři jsou nejlepší své doby. A to mi stačí celou výuku češtiny zhatit.
Kdyby nás učila učitelka, co mě rok měla na latinu, tak by to bylo alespoň přínosné. Ta měla vždy v rukávu několik zajímavých historických historek.

11. Kdybys dostala knihu, kterou jsi četla a nelíbila se ti, co bys dělala?
Předala bych ji dál.
Loni jsem na narozeniny dostala knihu z přostředku série. Nepodívala jsem se do ní, nečetla jsem ji. Až budu mít cestu kolem takové té knižní budky, tak ji tam přenechám osudu. A s ní dalších několik knih, kterým u mne chybí první díl.
Snad ji to nebude bolet.

12. Která méně známá série se podobá Harrymu Potterovi nebo Hunger Games?
Slíbila jsem si, že Hunger Games přečtu. Ještě jsem se k tomu nedostala.
Nevím. Nečtu série jim podobné.
A když, tak nevím, jestli jsou podobné, nebo méňě známé.
Četli jste sérii o Abhorsence od Gartha Nixe? Přečtěte. Musíte. Netuším jaká podobnost tam je, ale o těchto knihách přemýšlím hodně často. (Jako o všech od tohoto autora...)

13. Upíři nebo víly?
Upíři!
Jsou skvělí na noční služby Městské hlídky v Ankh-Morporku. A taky jako vzdušný průzkum. Víly a vílové jsou k ničemu. Ani zbroj na sobě neunesou. Upíři jednohlasně vítězí.

14. Vlkodlaci nebo duchové?
Vlkodlaci!
I oni mají zastoupení v Hlídce.
A jednoho chci mít jednou doma. A když už né vlkodlaka, tak vlkodava.
Duchové... Průhledné potvory.

15. Milostný trojúhelník nebo zakázaná láska?
Zakázaný trojúhelník milostné lásky.
Doopravdy nečtu knihy, kde by byl vztah hlavním tématem. Jen tak letmo vyplyne a i když je to zakázaná láska (člověkodlak+vlkodlačice, člověk+vlkodlačice), nebo snad milostný trojůhelník (člověk+vlkodlačice+pes)... [Jsem silně ovlivněna včera dočtenou knihou Muži ve zbrani (Zeměplocha). Ano.]
Je mi to upřímně jedno.

16. Romantická kniha nebo akční kniha s několika romantickými scénami?
Rozhodně druhá možnost.
Doopravdy romantické knihy nečtu. A číst nechci.
Já vlastně nečtu ani knihy akční, jelikož znám jen akční filmy. Kde je vždy nějaká romantická scéna. Bez toho by se to neprodávalo.

Sebenominace:
(Víte snad, co to slovo znamená, ne?)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama