Teaser Tuesday (2)

9. prosince 2014 v 14:00 | A |  Teaser Tuesday

Originální Teaser Tuesday je na blogu Should Be Reading. O co jde? Mám vzít knihu, kterou aktuálně čtu, otevřít ji na náhodné stránce a opsat sem úryvek, napsat jméno autora, název knihy.
Je jisté, že kdyby Ravaillac nebyl zavraždil Jindřicha IV., nebyla by bývala akta Ravaillacova procesu uložena v kanceláři Soudního paláce; nebylo by spoluvinníků, kteří měli zájem na tom, aby tato akta zmizela; nebylo by tedy ani žhářů, kteří z nedostatku lepšího prostředku byli nuceni zapálit kancelář, aby mohli spálit akta, a aby mohli zapálit kancelář, zapálit Soudní palác; z čehož konečně plyne, že by nebylo došlo k požáru roku 1618. Starý palác by dosud stál i se svou starobylou velkou síní a já bych mohl říci čtenáři: "Jdi se na ni podívat." Byli bychom tak oba ušetřeni práce; já bych ji nemusil popisovat a čtenář by ledajaký popis nemusil číst. - Což dokazuje novou pravdu: že veliké události mívají následky nevypočitatelné.


Poznali jste styl psaní? Ty sáhodlouhé popisy, odskakování od tématu, vysvětlování souvislostí. Tohle používá Victor Hugo nejen v knize Chrám Matky Boží v Paříži.
Je pravda, že jsem po téhle knize sáhla jen kvůli povinné literatuře pro loňský ročník. A kvůli čtenářskému deníku. A nedostala jsem se daleko. Skončila jsem někde na sedmdesáté straně, možná trošku dál. Ale to není v porovnání s celou knihou, která má 500 stran nic světoborného.
Kdyby to nebylo povinné, tak dojdu dál, zcela jistě.
A já se k ní vrátím! Jakože se jmenuju!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama