Švédsko, Dánsko - 12.-20. 6. 2014

27. června 2014 v 19:57 | Arthur |  Trapasy a jiné neopakovatelné záležitosti z cest
První prázdninové odpoledne. Skvělý čas pro vzpomínání.
Na co? Na Švédsko!

Upozornění: Text obsahuje odkazy na fotky. Kdybyste náhodou nechtěli pořád klikat, tak je odkaz zde. Ale doporučuju Vám - ve svém vlastním zájmu - otevřít album fotografií až posléze.To bylo jednou takové krásné odpoledne, čtvrtek dvanáctého. Seděli jsme v autobuse, nad motorem, všechno smrdělo, ale my jsme věděli, že bude líp. Mnohem. A taky že bylo.
V Jablonci n. N. nám dali najíst, ujistili nás, že těch vzdušných tisíc kilometrů bude hračka, posadili nás zpět do busu a ujížděli s námi směr Rostock - německý přístav.
V šest ráno nás vysypali na rozhoupanou palubu trajektu - směr Gedser. Dánsko. A pak mostem do Švédského Malmö.
To vše jsme absolvovali v polospánku, ale na technické a námořní muzeum jsme se dobrovolně poprobouzeli. Řeknu Vám: "Tam musíte." Je to tam boží. Jediné muzeum, které mě zatím bavilo.
A pak ještě kousek vedle, do univerzitního městečka Lund, kouknout se na katedrálu. Dovnitř jsme se bohužel nedostali, jelikož studenti slavili konec roku.
Tím jsme vyčerpali denní kvótu na zážitky a zavezli nás do dalších šest hodin vzdáleného penzionu na večeři. A k posteli.
Ale i tak jsme rebelsky vyrazili na obhlídku okolí. Fakt je, že bylo hezky.

Jedeme dál!
A dýl..

Do Göteborgu. (Čti Jeteborku.) Co tam? Hodně věcí!
Do rybárny na bagetu, do lesoparku na losa a druhého losa, na slanisko sníst bagetu a nenechat se sníst od racků, do Volvo muzea, do Universea pro znalosti a zážitky a nakonec i do zábavního parku Liseberg. Na atrakce, pro vyplavení adrenalinu. Povím vám, že mě stačila i dřevěná dráha Balder. Fakt jsem měla pocit, že umírám. Fakt jsem se bála..
A pak zase pět hodin do penzionu.

Další den si odpočinout turisticky. Cyklovýlety po okolí, projížďka lodičkami po jezeře mezi lekníny, samostatná procházka po soukromých lesích. Vysílení napapkat a nenechat se zmást: ani o půlnoci tma není.

Ani v půl paté ráno.

Nad tím ale není čas přemýšlet. Jede se do Stockholmu. Tohle byl den zážitků, snad nejsilnějších.
Nejdříve protáhnout zdřevěnělé nohy v Drottningholmské královské zahradě u dříve pražské kašny a královského paláce. A pak se dopolední Stockholmskou špičkou procpat až k radnici. Tam jsme měli možnost poslechnout si zajímavé vyprávění o historii této budovy a příběh, proč zrovna zde se předávají Nobelovy ceny.
Když se blížilo k polednímu, tak jsme rychle švihali stále houstnoucí dopravou na střídání stráží. Když jsme ale nic neviděli, tak jsme šli do královské zbrojnice. Její dominantou je vycpaný králův kůň. Toho má na vývěsním štítu i ve vitríně. Ve spodním patře nádhernou výstavu kočárů, ve vrchním kostýmy pro seriál Game of Thrones a před vchodem i ono slavné křeslo.
Pak na skok do slavné katedrály, ve které bylo překvapivě teplo spolu se zajímavými artefakty. Stříbrným oltářem, ...
Pak rozprch do turistických uliček pro suvenýry. Dovezla jsem plyšového losa - téměř povinnost.
Ale aby toho na tenhle aktivitami napěchovaný den nebylo málo, tak jsme museli navštívit Vasa muzeum. Dominanta tohoto muzea je loď, která se potopila jen pár stovek metrů po vyplutí z přístavu (1628). Byla příliš těžká, těžiště měla vysoko a po slavnostní salvě z děl se potopila. S velkou slávou byla v minulém století (1961) vylovena. Když budete ve Stockholmu, nenechejte si ji ujít!
Cestou zpět jsme si mohli vychutnat západ Slunce nad jezerem Vättern. Zalezlo v deset, světlo ale bylo doopravdy až do jedné.

Symbolem dalšího dne byla pěší turistika. Nejdříve na rozhlednu, abychom viděli, kam ten den dojdeme a potom do města Gränna na mentolové špalky.
To jsem ale předběhla. Vynechala jsem kostel ze 16. století v Bottnarydu. Celodřevěný, pro vesnický lid, nádherně malovaný.
Pak jsme se ale z Gränny svezli trajektem na ostrov Visingsö. Tam stojí krásný kostel Brahekyrkan (=kostel Braheho).
Ušlapané a ulepené od bonbonů nás pak ale odvezli k jídlu.

Turistika se ale objevila i další den. Vyhnali nás totiž do přírodní rezervace Dumme Mosse. Je to vlastně rašeliniště, do kterého umožnili vstup lidem. Je tam hodně vzácných kytek.. Masožravky, jakési halucinogenní borůvky, také hodně havěti.
Tohle rašeliniště je poblíž města Jönköping (čti Jenčeping). A v něm je sirkárna, hokejový stadion a Husqvarna muzeum.

Tímhle ale Švédsko končí. Odjíždíme.

Ale pozor! Přes dánskou Kodaň!

A to zahrnuje cestu lodičkami po kanálech! A taky výlet ke královskému paláci, mnoha sochám, mimojiné také Malé mořské víle! A také pivovar Carlsberg.
Mají tam boží koně! A obrovskou sbírku pivních lahví.

A tohle je ten konec. Kdo chce ale přídavek, ať se kouká!

Koně byli totiž obecně boží! Kůň z ostrova Visingsö. A kůň z louky cestou do Gränny! Vysochaný kůň ze Stockholmské katedrály. Oblečený kůň z královské zbrojnice. Kůň znakem Stockholmu. Sádrový kůň táhnoucí tramvaj v muzeu v Malmö.

To by stačilo, ne?
Jestli jsou dotazy, tak se ptejte, zodpovím vše s radostí!

Já jsem si to užila na 300%. Jen by neškodilo trochu více jídla a příjemnější obsluha. Ale pochopila bych, že chtěli lehčí autobus. Přibrat jsme nemohli za žádnou cenu!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Neros | 9. července 2014 v 23:01 | Reagovat

Pözör, kousnutí od loosa bívá hnüsné.

2 Hanyuu | Web | 13. července 2014 v 22:06 | Reagovat

Tak tohle ti závidím. Jednou bych se tam taky ráda podívala. Sice mnohem raději do Norska, ale jak Švédsko, tak Dánsko, mám taky na seznamu...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama