Baťovský Zlín

30. října 2013 v 3:30 | Arthur |  Výkvěty mozků oživené fantazií

Nevím, co tím myslím. Spíš jsem projížděla Wikipedii a zjišťovala souvislosti o svém městě.
Takže například:
Věděli jste, že se Svit jmenuje podle slovenského města Svit, které bylo vlastně celé Baťova továrna?
Nebo to, že existuje týpek, dost hustý týpek, co se ze Zlína odstěhoval do Singapuru, pak do Indiie a nakonec zakotvil v Anglii? A je to rytíř a má několik ocenění?
A že Zlín má kickboxerský, šachový, kuželkářský a vzpěračský klub?
Já třeba tohle vše netušila.
Title: Baťovský Zlín

Obrátil podrážku boty v rukou a přiložil k jejímu kraji vyčiněnou kůži. Špachtlí setřel lepidlo a vše položil do stroje. Sešlápl pedál a dovolil si utřít si z čela pot, který mu tekl do očí. Pět sekund a nohu z páky sundal. Nedokončenou botu s přístroje vyndal a položil na pás před sebou. A hned si vzal z košů kolem sebe další kůži s podrážkou.

Město prosperovalo. Vyváželo obuv do celého světa a sklízelo úspěch. Rodina Baťova pomáhala dělníkům pracujícím v jejich firmě, jak jen mohla. Vystavěla firemní domy a nastěhovala tam lidi i s rodinami. Všichni se měli dobře. Kino ve své době největší, troufnu si říct, v Evropě. Koupaliště hned u továren a kousek od obou nádraží. Takhle vypadá Zlín.

Po zazvonění se rychle střídá směna. Venku je ještě tma, zimní počasí se také nezapře. Už dlouho nebyla takováto zima. Prošel náměstí Míru a došel na zastávku, kde se tísnilo několik rychlejších spolupracovníků. Mnoho z nich čekalo na stejný spoj, jako on.

Každý měl bydlení. A kdo neměl práci, tak si nějakou holt našel. Míst bylo pořád hodně. Baťovi chtěli prosperovat. A když bylo lidí hodně, tak je poslali na nějakou zahraniční pobočku. Zrovna nedávno byla vytvořena jedna v Singapuru. A na Slovensku odkoupili kus města. Asi odtud je budoucí název Svitu. Nejmenší slovenské město Svit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Shaymin | Web | 30. října 2013 v 10:40 | Reagovat

Zatraceně! Hrrr!
Ten rytíř. Měl by dostat nějaké lepší ocenění. Když ho má dnes i Čuba...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama