Ráj srdce, krása života 5

8. června 2013 v 12:00 | Arthur |  Ráj srdce, krása života
Nelíbí se mi to. Ne.


Title: Ráj srdce, krása života
Part: 5/?


"Jak si myslíš, že to bylo?" zeptala se Plavovláska Bezejmenného po přečtení donesené knihy. Dočetla ji po několikáté a dokonce ji i nahlas přečetla soustředěnému kocourovi.
Bezejmenný neodpovídal a dál si poklidně čistil nadýchaný kožich drsným jazykem. Plavovláska jen zavrtěla hlavou, až se jí vlasy rozcuchaly a rozlinula se z nich nádherná vůně jara.
Z desky psacího stolu zvedla staré noviny a ruličku lepicí pásky. Pečlivě začala měřit a stříhat noviny na provizorní obal pro knížku. Stříhala opatrně, aby nic nepokazila. Přece jen tahle kniha byla velmi cenným úlovkem v její knihovně.
Moc knih tam sice nebylo, ale když už nějaké, tak velmi užitečné.
Nahoře, na nejvyšší polici sídlily staré, věkem sešlé knihy se zažloutlými listy. Byly v nich staré pohádky a legendy, které jí předčítala babička. O dracích a udatných princích. Jejích vůně se šířila pokojem a zanechávala v lidech pocit bezpečí a klidu. I pohled na ně byl uklidňující. Téměř jednobarevná plocha, z níž vystupovaly jen vyryté názvy. Vzpomínky na dětství.
O polici níž měla knihy, které si koupila jen ze zvědavosti. Některé ji uchvátily více, jiné méně, ale všechny je měla zde. Byla to například tajemně vypadající Brožura správného intrikáře, kniha O ztracených druzích víl a Poznámky nadějného malíře. Vždy to byly knihy, které ji zaujaly názvem a obsahem. Dala se z nich čerpat energie. Když nemohla usnout, tak přemýšlela nad obsahem jedné z nich a při myšlenkách pomalu upadala do světa snů.
V druhé polici od země měla naskládaných pár knih, které souvisely s Legendou. Položila tam i tu právě obalenou a prsty přejela hřbety ostatních. Očima ale pátrala o polici níž.
Hledala mezi knihami s odbornými názvy a pestrobarevnými obrázky. Ty vyobrazovaly cizokrajné živočichy na obálkách encyklopedií. Z těchhle knih čerpala inspiraci. Ty nejlepší obrázky se jí podařily jen po zhlédnutí několika stran jedné z knih. Hledala jednu velmi zvláštní. Tu, kterou si tam schovala, aby ji nikdo jiný nenašel.
Byla zabalena v obyčejném obale zdobeném barevnými malůvkami malých dětí ze školky. Tehdy ji nedopatřením nechala ležet na stole ve školce, kam přišla na výpomoc. Děti, které naštěstí neuměly ještě číst a vnitřní strany knihy je nezajímaly, pastelkami pomalovaly obal. Před tím byl z hrubého balicího papíru na poštovní balíky. Obyčejný, nezajímavý. Ale potom byl jedinečný, přesto nenápadný. Nechala ho na knize, jen pomalu připisovala řádky do prázdných listů uvnitř.
Té knize neříkala deník. Tak by ho nazvali jiní. Ona ji pojmenovala jako Vzpomínáček. Tam zapisovala všechny události, které se jí zdály zajímavé, nebo si myslela, že by se někdy hodilo je nezapomenout.
Teď nalistovala na poslední stranu s textem a do ruky uchopila tmavě červenou pastelku. Text rychle přehlédla očima a hrotem tužky naznačila na papíře obrys nové malby. Tenké tahy červené barvy představovaly tajemnou postavu stojící v pavučinami protkané místnosti. Stála přímo v nejtmavším místě a na ruce natažené do světla louče se jí houpal přívěsek meče. Postavě nebylo vidět do tváře, ale to nebylo zapotřebí pro odhalení, že osoba oděna v tmavém hábitu s kápí představuje dívku. Pár pramenů, které Plavovláska právě zdokonalovala, jí splývaly po hrudníku. Vystínovala hlavně zeď. S tou si pohrála asi nejdéle. Ale na kvalitě obrázku to poznat nebylo. Tmavá barva dodávala tajemnosti a to, že byla červená na důležitosti poselství obrazu. Jediné bylo jasné. Tahle dívka se velmi podobala té, co ji kreslila. Ale to záměr nebyl. Byly to namalované pocity z celé Legendy. Mohla to být jak ona, tak její babička, nebo jakákoliv žena z její rodové linie. Přívěsek meče také nemusel být zrovna ten, který měla na ruce ona. Mohl to být nějaký starší, nebo naopak falešný. Pro zastrašení.
Dívka smysl obrázku skryla tak dokonale, že i jí samotné nejdříve unikl. Ale potom ho rozpoznala v ornamentu na zdi vytvořeném otlačením povrchu listu papíru vloženém pod stránku. Tam se rýsovala hlava kocoura.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Shaymin | Web | 9. června 2013 v 14:37 | Reagovat

Líbí se mi to. Ano.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama