Krása. Co je krásné?

8. května 2013 v 20:10 | Arthur |  Názorně názorné názory

Krása. Co je krásné?

Krása se dá nalézt všude. Každý má možnost vybrat si tu svou. Někteří si vytvoří názor vlastní, jiní se shlédnou v kráse jiných. Někteří z nich ji najdou v umění. V malbě, sochařství, literatuře. A i každý z těchto umělců si tu svou krásu musel vydobýt sám.

U malířů a sochařů je to možná lehké. Podívají se okolo sebe a vidí přírodu. Vyberou si světlo, tmu, zvířata, vodu.. Cokoliv, co je jim příjemné. A když není, tak to jednoduše vyjádří směsicí barev.

Ale u spisovatelů to tak lehké není. Není jednoduché krásu popsat slovy. Ti si musí svou krásu doslova vysnít. Lidé je potom rozřadí do různých období a směrů. Od romantismu, přes baroko až k symbolismu.

Emile Zola a Josef Karel Šlejhar, zařazovaní do období naturalismu, se poučili ze svých životů a ve svých knihách a povídkách popsali krásu podle svých představ. Sice se jejich krása nedá srovnávat s krásou jiných literárních autorů, ale pro ně byla vysvobozením.

Někteří poznali krásu ve smrti a utrpení, jiní v romantických básních. Když jejich krásu a názor nikdo nepřijal, tak za ni bojovali ještě více.

Já si svou představu krásy ještě zcela nevybudovala. Nepřečetla jsem dostatek knížek, abych nalezla autora, se kterým souhlasím. A ani nemám představu o své vlastní.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama